Jak vybrat provzdušňovač - vertikutátor

Jak vybrat provzdušňovač - vertikutátor

Pro zdravý a hustý trávník, jako z anglických golfových hřišť, nestačí trávník pouze pravidelně sekat. Je nutné se o něj důkladně starat – hnojit, odplevelovat a také jej občas provzdušnit. Vertikutace neboli provzdušňování je nezbytnou podmínkou pro údržbu pěstěné trávy. Prořezáním starých drnů a vyhrabáním stařiny se dostanou do půdy vzduch, voda a živiny. Provádí se obvykle na jaře a na podzim, proto je teď ideální čas si vertikutátor pořídit.Jak provzdušňovače - vertikutátory fungují?

Provzdušňovač - vertikutátor pracuje pomocí nožů (nebo dle konstrukce stroje i provzdušňovacích drátků), které se zarývají do trávníku, odstraňují nepotřebné zbytky a v půdě vytváří drážky, kterými je přiváděn vzduch, voda a další potřebné živiny. Travní frézy by se měly používat na jaře, před tím než trávník začne růst a na podzim před zazimováním zahrady.

Vertikutátory se dělí dle způsobu pohonu na benzinové a elektrické. Některé modely elektrických provzdušňovačů mohou mít výměnné válce s noži nebo s drátky. Pro občasné použití na menší zahradě postačuje elektrický vertikutátor, pro použití na větších plochách je vhodný vertikutátor s benzínovým motorem.


Benzínové provzdušňovače

Stroj s benzínovým motorem volíme na středně velké a velké pozemky nebo i na hůře dospupné menší pozemky a na pozemky kde není k dispozici přípojka na elektrickou síť. Na opravdu velké plochy nad 1000 m2 jsou vhodné profesionální vertikulátory, které zvládnou velké zatížení.

Elektrické provzdušňovače

Vhodné pro menší a středně velké plochy a zahrady s dobře přístupnou přípojkou na elektrickou síť.

Načítám, prosím vydržte...