Vynikající kompostér AL-KO K 700

Vynikající kompostér AL-KO K 700

Kompostéry AL-KO K 700 Vás přesvědčí vynikajícím systémem provzdušňování, svou lehkou konstrukcí a také recyklovatelným materiálem, ze kterého jsou vyrobeny. Tento plast je navíc zcela odolný vůči atmosférickým vlivům. Kompostér AL-KO K 700 v zahradě zabere minimální prostor. Nádoby nemají dno a přímý styk s půdou tak umožňuje volný přístup červům, kteří se podílejí na procesu dekompozice a na tvorbě plnohodnotného, na živiny bohatého humusu.


Výhody kompostérů AL-KO K 700:

- plnohodnotný, na výživné látky bohatý humus vzniká až sedmkrát rychleji než v obyčejném kompostu
- malé nároky na místo pro kompostování
- zabrání zápachu a vábení hmyzu
- lze zužitkovat přes 30 % odpadu z domácnosti
- odstranění nevzhledné hromady kompostu
- 2 vybírací otvory a 1 plnící, 30 otvorů pro přívod vzduchu
Některé příklady použití kompostu:

- v zahrádce, kde je pěstována zelenina, se roztrušuje kompost mezi rostlinné řádky. To zabezpečí kyprost půdy, chrání před vysycháním a ušetří časté okopávání
- květinové záhony, záhony jahod, všechny víceleté zahradní rostliny a ovocné stromy opatřujeme silnější vrstvou kompostu
- vrstva kompostu chrání před okoráním půdy, má příznivý vliv na přijímání dešťové vody. Zahradní půda dostane temně hnědé zbarvení, kyprou drobivou strukturu
- vrstva kompostu chrání jemné kořínky rostlin a mikroorganismy při teplotních výkyvech - to vytváří dobré podmínky růstu rostlin
- vrstva kompostu potlačuje růst plevele, v kypré půdě je plení výrazně snazší


Technická data kompostéru AL-KO K 700:

Rozměry: 940x940x1150 (dxšxv)
Obsah: 720 l
Hmotnost: 17,5 kg
Plnící otvor: 1
Vybírací otvor: 2
Materiál: recyklovatelný polyetylén HDPE


Použití kompostu

Kompost je kvalitní organo-minerální hnojivo, kterým jsou do půdy navraceny všechny cenné živiny. Na rozdíl od minerálních hnojiv se do půdy dodává také humus, který velmi dobře působí na vlastnosti půdy. Svou vysokou hodnotou pH působí proti okyselování půdy. Zralý kompost lze použít pro různé účely:
-Na jaře přidáváme k zelenině a ke květinám. Podpoří se úrodnost půdy a rostliny jsou zásobovány potřebnými živinami.
-Větší množství kompostu nahrneme k ovocným či okrasným stromům. Vrstva kompostu má příznivý vliv na přijímání dešťové vody a kyprost půdy.
-Při zakládání nových zahrad nebo trávníků pokládáme kompost ve vrstvě 1 až 2 centimetrů, doporučeno lehce zkypřit.
-Při údržbě trávníků - častým sekáním přichází tráva o potřebné živiny. Kompost rozhozen na jaře a v létě (mulčování) umožní provzdušnění trávy, udržení vlhkosti a brání růstu plevele.
-Pro pěstování rostlin v květináčích smícháme kompost a půdu či písek v poměru 1:1.
Kompost je nejlepší používat od jara do srpna.


Problémy při kompostování

V kompostu nedojde k horké fázi - nejčastější příčinou je vysoká vlhkost a nedostatek vzduchu. Pak je nutné přidat suchý materiál a promíchat. Další příčinou může být kyprost materiálu (kompost ze slámy). Je vhodné jej sešlapat a případně zalít.
Kompost zapáchá - několik hodin po promíchání by již neměl kompost zapáchat. Pokud se tak děje, je výchozí materiál buď příliš bohatý na dusík nebo příliš bohatý na uhlík. Kompost nevoní po lesní půdě - kompost není dostatečně zralý, lesní vůni způsobují látky, které se tvoří až v poslední fázi zralosti.

Načítám, prosím vydržte...